הדרה בימי קורונה

Image-empty-state.png

אמש, 28 יולי, העביר פורום דבורה (נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי) לח״כ עודד פורר, יו״ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, דרישה לקיים דיון דחוף בנושא ייצוג החסר של נשים במוקדי קבלת ההחלטות על התמודדות מדינת ישראל עם משבר הקורונה. הדרישה נשלחה על רקע הרכבו של קבינט הקורונה החדש, המורכב משרים בלבד ללא כל ייצוג לנשים והדחתה של ח״כ יפעת שאשא-ביטון, יו״ר ועדת הקורונה, האישה היחידה שעוד נותרה בתפקיד מרכזי המטפל במשבר זה. 


משבר הקורונה נוגע בחיי היום-יום של כולנו ויש לו השלכות על מערכות גדולות בהן קיים רוב של נשים, כמו מערכות הבריאות, החינוך והרווחה. גם הנתונים הכלכליים-חברתיים מצביעים על כך שנשים הן הנפגעות העיקריות ממשבר הקורונה. 


הייצוג החסר או הלא קיים של נשים בניהול משבר הקורונה המעיד, ולא בפעם הראשונה, כי נשים נוכחות-נפקדות ממוקדי קבלת ההחלטות במדינה בנושאים של חוסן וביטחון לאומי, מדיניות חוץ ומדיניות פנים. זאת על אף קיומה של חקיקה ישראלית מהמתקדמות בעולם בנושא השוויון בייצוג המגדרי ופסיקה ענפה בנושא זה, האחרונה שבהן החלטת בג"צ בנושא הרכב הצוות המייעץ למל"ל בנושא משבר הקורונה. 


מחקרים של העשורים האחרונים מדגישים כי שילובן של נשים במוקדי קבלת ההחלטות מטייב הן ההליך עצמו והן את ההחלטות המתקבלות בסופו. אנו רואים כי מדינות בהן נשים מנהיגות או שותפות להנהגה מתמודדות לאורך זמן בצורה טובה יותר עם המשבר. 


העדרן של נשים ממוקדי קבלת ההחלטות בנושא הקורונה בישראל מעלה חשש ממשי באשר לאיכות ההחלטות המתקבלות ותהליכי קבלתן. הדרת נשים מההנהגה הישראלית העוסקת בקורונה, הוא איום על החברה והכלכלה בישראל ועל כולנו, גברים כנשים, להתמודד עימו. הוא אינו נובע מהעדר נשים מתאימות וראויות. 


ישראל של שנת 2020 המתמודדת עם משבר מהחמורים שהכרנו, אינה יכולה להרשות לעצמה לוותר על היתרונות המובהקים שיש לשילוב נשים במוקדי קבלת ההחלטות. אנו דורשות כי הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי תתכנס בדחיפות ותפעל להשגת שוויון ייצוג מגדרי במוקדי קבלת ההחלטות בכל הכלים העומדים לרשותה.

Button