©2019 by Forum Dvorah

ביום שני, ה-04.11 התארחנו באירוע של רשת הדיפלומטיות בארץ, בשיתוף עם ארגון איתך מעכי בנושא החלטת מועצת הביטחון 1325 

האירוע התקיים בבית השגריר השוודי. במהלך האירוע הציגה ראש חטיבת או"ם וארגונים בינ"ל במשה"ח את הפעילות המדינית בהובלת משה"ח במטה, במשלחות ישראל לאו"ם ובנציגויות, העוסקות בקידום ובהעצמת נשים ושוויון מגדרי. עו"ד נטע לוי רכזת מארגון איתך מעכי דיברה אודות פעילות הארגון. 

לאחר מכן התקיים פאנל בהשתתפות אל"מ במיל' עו"ד פנינה שרביט ברוך, ראש התוכנית למשפט ובטחון לאומי במכון למחקר בטחון לאומי ויו”ר פורום דבורה; דנה וייס, אשת תקשורת בכירה, חברת החדשות; נדיה חמדן, ראש מרכז נעמ"ת בגליל; ואסתי רידר אינסורסקי, פעילה פמיניסטית חרדית. 

אירוע עם רשת הדיפלומטיות בנושא החלטת מועבי"ט 1325

ביום שני, ה-29 ביולי ביקרנו בחברת החדשות. סיירנו במקום, שמענו על העבודה המרתקת של המפיקים וכמה סודות של אנשי המקצוע, ודיברנו עם אבי וייס, דנה וייס גיא סודרי.

השיחה עם שלושת הדוברים הייתה מעניינת במיוחד. שמענו משלושתם אודות הרצון והניסיון להביא נשים נוספות להשתתף בפאנלים ותוכניות בנושאי בטחון ומדיניות. בין יתר הנושאים שהועלו, דנה ציינה שנשים בדרך כלל יוותרו על ההזדמנות להופיע בתקשורת, מכיוון שאינן חשות שהן מומחיות בנושא. היא  ציינה שמכיוון שלכל דובר/ת יש רק מספר דקות, סביר להניח שהדוברת תוכל לענות על השאלות בצורה מקצועית ביותר וחבל לוותר על ההזדמנות להשתתף כדוברת.

ביקור של פורום דבורה בחברת החדשות

יום שישי ב-5 ביולי קיימנו מפגש מרתק בנושא שירות נשים באזורי קונפליקט וסוגיות הקשורות במפגש עם אוכלוסייה אזרחית.

באירוע, שהתקיים בחסות השגרירות הקנדית, דיברו האלופה קריסטין לונד, ראש אונטס"ו ואל"מ במיל. ד"ר קרן גינת, לשעבר ראש מחלקת בריאות הנפש במקרפ"ר, בהנחייתה של אל"מ במיל. עו"ד פנינה שרביט ברוך.

במהלך האירוע האלופה לונד שיתפה בחוויות מעברה המרתק, שכלל הצבות באזורי עימות ופיקוד על כוחות שמירת שלום וד"ר קרן גינת שיתפה בחוויותיה מהשתתפות במשלחות צה"ל באזורי אסון. שלוש הדוברות חלקו עם הנוכחים מניסיונן המקצועי, הכולל אתגרים מולם נשים משרתות צריכות להתמודד (בעבודה השוטפת מול עמיתיהן, מאבק בסטריאוטיפים וקשיי הסתגלות), וכן דיברנו על היתרונות שיש לנשים המשרתות (בצורת החשיבה, היכולת להניע תהליכים אחרים ולדבר עם פלגי אוכלוסיה שונים), במיוחד בסוגיות של התמודדות עם אוכלוסייה אזרחית באיזורי קונפליקט. דיברנו גם על החשיבות של יצירת רשת נשים מקצועית תומכת, על מנטורינג ועל חשיבות מודלים לחיקוי.

הרעיון לאירוע נולד מתוך ראיון עם קריסטין לונד בפודקאסט אודות נשים, שלום ובטחון. מוזמנות/ים להקשיב לראיון פה

מפגש עם מפקדת אנטס"ו בנושא שירות נשים באזורי קונפליקט וסוגיות הקשורות במפגש עם אוכלוסייה אזרחית

ביום רביעי ה-29 במאי קיימנו מפגש עם פרנסס טאמר, אחראית על דסק מזה"ת במודיעין של ממשרד ההגנה הבריטי.

במפגש דיברו גם יו"ר הוועד המנהל של פורום דבורה, אל"מ במיל. עו"ד פנינה שרביט ברוך, חברת הוועד המנהל של פורום דבורה, סגנית ראש המל"ל לשעבר אורנה מזרחי, וסגנית יוהל"ם סא"ל אשרת בכר. 

באירוע דיברנו אודות הנסיון להשיג שוויון מגדרי בבריטניה ובישראל במערכות הבטחון. דיברנו על החשיבות של תהליכי מנטורינג, ועל המשמעות של נשים בעמדות בכירות על מנת לשנות מערכות. 

שולחן עגול עם בכירה ממשרד ההגנה הבריטי

ביום שבת ה-09.03.2019 נפגשנו עם משלחת של נשים מארצות הברית שהגיעו לארץ במסגרת משלחת של ארגון ה- FIDF. את המשלחת הובילה חברת הוועד המנהל של פורום דבורה תא"ל (במיל') גילה כליפי-אמיר.

במהלך המפגש שמענו הרצאות מחברות הוועד של הפורום בנושאים: אל"מ (במיל') עו"ד פנינה שרביט ברוך דיברה אודות החלת דיני המלחמה על המאבק בטרור, עו"ד דבורה האוסן כוריאל נתנה סקירה בנושא ההתמודדות ברמה המדינית עם טרור קיברנטי ואל"מ (במיל') מירי איזין דיברה בנושא סיוע הומניטרי ישראלי, לרבות מול סוריה.

 הרצאות טד של חברות הפורום בפני משלחת נשים של ארגון ה- FIDF

ביום שישי ה-08.03.2019  קיימנו דיון שולחן עגול עם הנספחת הצבאית הבריטית, אל"מ רוני ווסטרמן (Colonel Ronnie Westerman), בבית השגריר הבריטי ברמת גן.

 

באירוע חברת הוועד המנהל של פורום דבורה, סימה שיין, הציגה את הסוגיות הביטחוניות הישראליות ואל"מ רוני ווסטרמן הציגה את הסוגיות הביטחוניות שעל הפרק בבריטניה. לאחר מכן קיימנו שיחה מרתקת אודות בטחון ומגדר בישראל ובבריטניה.

דיון שולחן עגול עם אל"מ רוני ווסטרמן, הנספחת הצבאית הבריטית

ביום שני ה-10 לדצמבר 2018 התקיים יום העיון של פורום דבורה בשיתוף עם קרן קונרד אדנאואר בנושא"חוסן לאומי במצבי חירום".  יום העיון עסק בסוגיות שונות הקשורות לחוסן לאומי איתן ישראל מתמודדת בשנים האחרונות, ביניהן:  התמודדות עם טרור, סיוע ישראלי בינלאומי במצבי חירום, שיתוף פעולה אזורי באסונות טבע וחוסן לאומי ביישובי עוטף עזה. 

במהלך יום העיון היה לנו חשוב לשים דגש על חשיבות שיתוף הפעולה בין גופים ממשלתיים ואזרחיים במצבי חירום, ויצירת דיאלוג בין גורמים שונים העוסקים בנושא, כולל שיח על הקיים, החסר, הנדרש ואולי גם יצירת הקשרים לשיתוף פעולה חדשים. 

 

הדוברים במהלך היום כללו: ד"ר אלכסנדר ברקל,מנהל קרן קונרד אדנאואר בישראל, רב גונד בדימוס תא“ל במיל. אורית אדאטו, עו“ד דבורה האוסן כוריאל, תא“ל במיל‘ ניצן נוריאל, ד“ר ציפי ישראלי, אורנה מזרחי לשעבר סגנית ראש המל"ל, מר עינב לוי, מר דני קהאן, מר קובי וימיסברג, ד"ר עודדה בנין גורן, השגריר פלג לוי,  עו“ד אתי לבני, הגב' אדוה אשל רבינוביץ, עו״ד ד"ר ציפי איסר-איציק, תת ניצב סיגל בר צבי, תא“ל במיל‘ ישראלה אורון, הגב' ניבה ראם , מר יונתן שושן, אל“מ במיל’ יחיאל קופרשטיין, ד“ר תמר לביא.

לתמונות מיום העיון לחצו כאן

יום עיון בנושא חוסן לאומי במצבי חירום בשיתוף עם קרן קונרד אדנאואר

ביום שישי ה-30 לנובמבר התקיימה הרצאתה של השגרירה סוואני האנט (Swanee Hunt) בנושא "האם נשים יכולות לעצור את המלחמה הבאה" - "Can Women Stop War" ? עבור פורום דבורה וארגון נשים עושות שלום. 

השגרירה סוואני האנט הייתה שגרירת ארצות הברית לאוסטריה,  מייסדת התוכנית "נשים ומדיניות ציבורית" בהרווארד ומייסדת הארגון האמריקאי - The Institute for Inclusive Security, שמתוך השלוחה הישראלית שלו נוצר פורום דבורה. היא הינה דמות מרכזית בהכללתן של נשים בכל הקשור לבטחון לאומי ושילוב נשים במשא ומתן באזורי קונפליקט. 

לצפייה בראיון של סוואני באתר I24News לחצו כאן

הרצאה עם השגרירה סוואני האנט - 30.11.2018

מטרת הפרויקט הינו קידום נשים סביב שנות ה-30 שלהן, העוסקות מזה לפחות 3 שנים בתחומי בטחון הלאומי על גווניו על ידי יצירת רשת מקצועית וחברתית בין חברות פורום דבורה ובין חברות הפורום 2.0 וסיוע מקצועי בין נשות הפורום בתחומים שונים. 

 

ב-6 ביולי קיימנו מפגש ראשון של פורום הצעירות של פורום דבורה שבו עשינו הכרות ראשונית עם המשתתפות ועשינו סיעור מוחות קצת להעלות רעיונות לפעילויות ההמשך. 

 

ב-5 באוקטובר התקיים המפגש השני של פורום 2.0 בו עשינו פעילות ספיד-נטוורקינג ודיוני שולחן עגול בנושאים כגון הבנת הפוליטיקה הבין-ארגונית כמנוף לקידום, מעבר בין תחומי עבודה, בקשת העלאה ועוד. 

ב-21 לדצמבר התקיים המפגש השלישי של פורום 2.0 במסגרתו רינת גרשפלד, מנכ"לית Your Point העבירה סדנת "העברת מסרים" בה קיבלנו כלים לדבר בצורה אפקטיבית יותר ולהעביר מסר משכנע.

ביום שישי ה-05.04 קיימנו מפגש רביעי של פורום דבורה 2.0. האירוע התקיים במשרדי הרצוג פוקס נאמן בתל אביב והגיעו כ-25 משתתפות. המפגש הפעם עסק בנושא התמודדות מוצלחת עם אתגרים מקצועיים. במהלך המפגש אל"מ (במיל') עו"ד פנינה שרביט ברוך סיפרה על קשיים ואתגרים שהתמודדה אתם בעת שירותה הצבאי. לאחר מכן קיימנו פעילות של THE HOT CHAIR - שיטה שמאפשרת למצות את החכמה של הקבוצה ולנצל את הניסיון של כל אחת מאתנו. שלוש משתתפות הציגו דילמות מקצועיות שהן מתחבטות בהן כעת ושאר המשתתפות תרמו את מחשבותיהן בנושא והציעו רעיונות לפתרון הדילמות. היה מרתק ומועיל.

 

להצטרפות לפורום הצעירות צרו איתנו קשר כאן

מפגשי פורום דבורה 2.0 - פורום הצעירות

ביום שלישי ה-13 בנובמבר קיימנו מפגש עם ראשת האופוזיציה וחברת כנסת מטעם המחנה הציוני, חה"כ ציפי לבני. 

 

האירוע היה הראשון בסדרת מפגשים המיועדים לתת לחברות פורום דבורה אפשרות לשמוע, לשאול שאלות ולדבר ישירות עם מקבלות ההחלטות בכנסת וכן עם מועמדות אפשרויות לכנסת. 

סדרת מפגשים עם פוליטיקאיות

לרגל בחירות ה- MID TERM בארצות הברית ב 6.11,קיימנו ערב בנושא - ארצות הברית ועל יחסיה העמוקים והמורכבים עם ישראל.

באירוע השתתפו: 

 

עו"ד עפר מדם פרידמן - יהודי ארה"ב ומדינת ישראל: באושר ועושר? 

שתי הקהילות היהודיות הגדולות בעולם - בישראל ובארה"ב - מתמודדות בעשור האחרון עם תהליכים ואתגרים הנוגעים לזהותן ועתידן, המשפיעים על מערכת היחסים ביניהם. המדיניות וההתנהלות הישראלית בעניינים כמו מתווה הכותל, חוק הלאום והקיפאון בתהליך השלום, מחדדות את הפערים בין יהודי ארה"ב ובין ישראל ומעמיקות אותם. מיהי הקהילה היהודית בארה"ב בימינו? לאן פניהם של יחסים אלה מועדות? ולמה בעצם צריך להיות לנו אכפת?

ד"ר ורה מיכלין שפירהדוב והנשר: האם וכיצד התחרות  בין רוסיה לארצות הברית במזרח התיכון מתחדשת? 

רוסיה חוזרת להיות שחקן מרכזי בזירת המזרח התיכון ובכך גם חוזרת התחרות בין המעצמותלאזור. מה משמעות התחרות המתחדשת? האם זהו סיבוב נוסף של המלחמה הקרה? האם רוסיה יכולה להחליף את ארצות הברית באזור? ואיך היחסים הקשים בין המדינות משפיעים על התנהלותן באזור?

ד"ר מיכל חטואל רדושיצקי - האם המדיניות החוץ האמריקאית הנוכחית מקדמת את האינטרסים של ישראל ? 

בשל המיקום והגודל של מדינת ישראל, דוקטרינת הביטחון הלאומי שלה מאז ומתמיד כללה הישענות משמעותית ומסיבית על מעצמה. לשמחתנו הקשר עם ארה"ב חזק ויציב; אך האם היחסים הללו משרתים את מדינת ישראל בכל הזירות?  מהן מגבלות הקשר בינינו לבין ארה"ב הגדולה ומה יכולות להיות ההשלכות של ההזדהות המוחלטת של ישראל עם ממשל טראפ?

בטחוניסטיות על הבר: ערב בנושא ארה"ב - פורום דבורה בטוקהאוס

ב-15 לאוגוסט התארחנו לראשונה בטוקהאוס בנמל תל אביב לערב הרצאות בסגנון טד. 

באירוע השתתפו מספר חברות הוועד המנהל של פורום דבורה שנתנו הרצאות בנושאים: 
אורנה מזרחי - למה אין מו"מ עם הפלסטינים?
ד"ר ציפי ישראלי - מה באמת חושבים בישראל על צה"ל - תוצאות סקר חדש
סימה שיין - מה קורה עם איראן והגרעין בעידן טראמפ?
רב גונדר (בדימוס) תא"ל (במיל) אורית אדאטו - הכלא ואסירים ביטחוניים - מה ניתן ללמוד מישראל?
אל"מ (במיל') עו"ד פנינה שרביט ברוך - האם באמת יש איום מבית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג לחיילי צהל?
אל"מ (במיל') מירי איזין - למעלה מ 50% מתושבי המזרח התיכון הם מתחת לגיל 25 - מה זה אומר על ההווה והעתיד שלנו?
דברי פתיחה: אתי לבני יו״ר פורום דבורה

בטחוניסטיות על הבר - פורום דבורה בטוקהאוס

ביום שישי ה-15 ביוני התקיים מפגש ״בראנץ' בטחון״ בנושא תכנון מבני ציבור כמרכיב חיוני בחוסן הלאומי והחברתי והיערכות העורף. המפגש התקיים במרכז ליאון צ'רני בבית הספר הבינלאומי בכפר הירוק. הדוברת המרכזית במפגש הייתה האדריכלית תמר ורבורג, מרצה באוניברסיטת תל אביב וחברת Planet A בבוסטון.

במהלך המפגש תמר ורבורג העבירה סקירה אודות תכנון אדריכלי לתגבר חוסן בשעת חירום, מפני אסונות טבע או ידי אדם, כולל התקפות סייבר על רשת החשמל הארצית. דיברנו על האיומים לחוסן הקיימים בכמה מוקדים בארה״ב ובישראל, ומתן מענה לאיומים הללו מבחינת תכנון מבנים ומתחמי חוסן. תמר סקרה כיצד ניתן לתכנן מבני בתי ספר כמרכזי חוסן קהילתיים.

קראו עוד

בראנץ בטחון בנושא חוסן לאומי

ב-10 למאי 2019 קיימנו דיון שולחן עגול בנושא ״נשים במרחב הציבורי בצה״ל: תמורות ערכיות בחברה הישראלית״. את הדיון הנחתה חברת הוועד המנהל של פורום דבורה, אורית אדאטו וכן לקחו חלק הדוברים הבאים: 

פרופ' יגיל לוי, האוניברסיטה הפתוחה; עו״ד מיכל גרא מרגליות, שדולת הנשים בישראל; גב' יפעת סלע, אלומה ;הרב יובל שרלו, ישיבת ההסדר רעננה אמי"ת "אורות שאול"; גב' מלכה פיוטרקובסק; גב' ליאורה מינקה, אמונה – תנועת האישה הדתית לאומית; פרופ' סוזי נבות, המכללה למנהל; אל"מ (מיל.) עו"ד פנינה שרביט ברוך, המכון למחקרי ביטחון לאומי וחברת וועד מנהל של פורום דבורה; מר יאיר שלג, המכון הישראלי לדמוקרטיה; גב' אורנה סדגת-ארז, עיריית הרצליה. 

כנס הרצליה 2018

ביום שלישי ה-6 במרץ בתקיים פאנל בנושא: "נשים וביטחון לאומי" במסגרת כנס שדרות. 

השתתפו בפאנל: ד"ר יופי תירוש, ראש ביה"ס למשפטים המכללה האקדמית ספיר (יו"ר המושב), תא"ל שרון ניר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר​, אל"מ במיל' עו"ד פנינה שרביט ברוך, חברת הוועד המנהל של פורום דבורה וחוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי, ליאורה מינקה, יו"ר אמונה, רב סרן במיל חיים טייטלבויים, ארגון 'אחים לנשק', ד"ר עינת רמון, מחשבת ישראל, לימודי האישה והיהדות

כנס שדרות לחברה 2018

ביום שישי ה-26.01. התקיים אירוע הידידים השנתי של פורום דבורה בבית התפוצות באוניברסיטת תל אביב. במסגרת האירוע הוענק אות הוקרה ע"ש עו"ד ליאון צ'ארני לעורכת הדין דינה זילבר, מומחית התחומי המשפט הציבורי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה על פעילותה הענפה נגד הדרת נשים במרחב הציבורי בכלל ובצה"ל ובגופי הביטחון בפרט. לאחר מכן התקיימו ארבע הרצאות טד מרתקות מפי מומחיות של פורום דבורה. ד"ר דגנית פייקובסקי הציגה את הקשר בין ביטחון ופוליטיקה במועדון החלל, פרופ' גליה צבר הציגה מבט אחר ומרתק על מהגרים והגירה בעידן הגלובלי, אל"ם במיל' עו"ד פנינה שרביט ברוך הציגה את המחלוקות בתחום הביטחון הלאומי בישראל ואל"ם במיל' מירי אייזיין בחנה את השאלה האם יהדות ארה"ב וישראל במשבר? 

אירוע הידידים השנתי של פורום דבורה - 2018